×
Aktualności

Podnośniki Genie z serii XC – nowa generacja podestów samojezdnych o dużym udźwigu

Nowa generacja samojezdnych podnośników koszowych o dużym udźwigu z serii XC (Xtra Capacity) to wszechstronne urządzenia cechujące się dużą elastycznością na placu budowy, dzięki większemu udźwigowi oraz precyzyjnemu pozycjonowaniu. Premierowy podnośnik przegubowy Genie® Z 45/25 XC, został pokazany podczas kwietniowych targów BAUMA w Niemczech. W ostatnim miesiącu seria wzbogacona została o nowy model Genie® SX-135XC.

 

XC oznacza wyjątkowy udźwig

W całej branży jest wiele urządzeń o różnych specyfikacjach, o dużym i podwójnym udźwigu, mówi Adam Hailey, Dyrektor Zarządzania Produktem w Terex AWP. Stwarza to często trudności operatorom, zwłaszcza podczas prac wymagających podnoszenia ciężarów w określonym obszarze roboczym. Odpowiadając na potrzeby klientów na całym świecie, którzy potrzebują większego udźwigu w ściśle zdefiniowanym obszarze roboczym, nowa generacja podnośników Genie XC będzie oferowała podwójny udźwig we wszystkich swoich modelach.

Nowe podnośniki serii XC wyposażone są standardowo w kosz o długości 2,44 metra z trzema punktami wejścia z bramkami wahadłowymi, który oferuje udźwig 454 kilogramów w obszarze maksymalnego udźwigu oraz 300 kilogramów w obszarze maksymalnego wysięgu i może pomieścić 3 osoby wraz z narzędziami i materiałami. Obsługę dodatkowego ładunku w koszu umożliwia unowocześnione ramię wysięgnika, bardziej wydajne, o większym zakresie ruchu i lepszej kontroli obszaru roboczego, a także solidny wysięgnik pomocniczy, mogący bez problemu manipulować koszem o udźwigu 454 kilogramy. 

Podesty Genie z serii XC zmniejszają liczbę cykli podnoszenia, mówi Hailey, jak również ilość sprzętu, którą operatorzy będą potrzebowali, aby unieść materiały i narzędzia potrzebne do pracy na wysokości. Wykonanie większej ilości prac w jednostce czasu zwiększa wydajność pracy.

Dzięki nowej technologii i konstrukcji podestów, Genie XC oferują większy niż kiedykolwiek wcześniej udźwig, a niektóre modele będą w stanie pracować na wyższych zboczach, umożliwiając urządzeniu wyjątkową zdolność do wykonywania cięższych prac w szerokim spektrum zastosowań, dodaje Hailey.

Dzięki funkcji kalibracji pozycji zerowej podnośniki genie XC oferują krótszy czas przygotowania do pracy oraz lepszą ogólną wydajność. Wyposażone są w nie wymagający serwisowania czujnik obciążenia ładunkiem, który nieustannie sprawdza obciążenie na platformie i dostosowuje obszar roboczy do wykresu obciążenia. Moduł wyłącza automatycznie funkcję wychylania jeżeli obciążenie przekracza dopuszczalny limit. Czujnik pochylenia umożliwia ponadto użytkownikom różne zakresy ruchu w oparciu o znamionowy kąt nachylenia. W niektórych urządzeniach można pracować nawet pod ekstremalnym kątem, maksymalizując możliwości dostępu do nawet trudno dostępnych obszarów.

Zmodyfikowany system sterowania w oparciu o technologię CAN w większość nowych modeli Genie XC oferuje znane funkcje systemu sterowania SmartLink™. Sterowanie jest spójne i intuicyjne, dzięki czemu praca z podestem jest łatwa i prosta. Serwisanci docenią diagnostykę pokładową dostępną na nowym wyświetlaczu LCD w dolnym panelu sterowania, mówi Hailey, pozwalającą na konfigurację, kalibrację i rozwiązywanie problemów bezpośrednio na urządzeniu - nie potrzeba laptopa lub jakichkolwiek dodatkowych akcesoriów.

Nowe podnośniki serii XC mają identyczną konstrukcję, części oraz akcesoria, jak pozostałe podnośniki Genie, co gwarantuje łatwość serwisowania, w tym łatwy dostęp do najważniejszych punktów serwisowych.

Nowa rodzina podestów z serii XC jest zgodna z wytycznymi ograniczania przeciążeń zawartymi w normie europejskiej EN280.

 

Genie® SX-135XC

Pierwszym modelem w nowej serii XC jest samojezdny podest teleskopowy Genie® SX-135XC. Cechuje go maksymalna wysokość robocza wynosząca 43,15 metra oraz imponujący wysięg wynoszący 27,43 metra. W porównaniu z innymi urządzeniami tej klasy wysięg nowego Genie® SX-135XC został zwiększony o 3 metry, zaś udźwig o 32 procent w całym obszarze roboczym. 

Podest może osiągnąć pełną wysokość (41,15 metra) w czasie dwóch i pół minuty, a napęd pozwala na precyzyjne pozycjonowanie.

Genie XC może być wyposażony w silnik wysokoprężny Deutz® lub Perkins 55 kW (74 KM), zgodny z normą emisji spalin Tier 4 / Stage IIIB, posiada napęd na cztery koła i cztery koła skrętne.

Podnośnik Genie SX-135XC wyposażony został ponadto w hydrauliczny teleskopowy wysięgnik pomocniczy o długości od 5,48 do 9,14 metra, który umożliwia pokonywanie przeszkód przemieszczając się ponad, obok lub pod nimi (nawet 6 metrów poniżej poziomu zero). Wysięgnik pomocniczy zapewnia obrót o 125 stopni - 55 stopni w dół oraz 70 stopni w górę. Zwiększony został również obszar roboczy. W trybie transportowym wysięgnik pomocniczy składany jest pod wysięgnikiem głównym.

Genie SX-135XC wyposażony w małe, kompaktowe podwozie XChassis™ z wysuwanymi osiami. W pozycji bardziej kompaktowej, kiedy osie są zsunięte, podwozie ma rozmiar 2,49 x 4,11 metra, z wysuniętymi osiami - 3,94 x 4,11 metra. Rozwiązanie to zapewnienie zarówno stabilność w miejscu pracy, jak i wąski profil w trybie transportowym. Podwozie XChassis w wersji mini ma szerokość dwóch trzecich śladu wersji pełnowymiarowej, co przekłada się na doskonałą zwrotność w ciasnych lub ograniczonych miejscach pracy.

Urządzenie waży 21,546 kilogramów, a całkowita długość transportowa wynosi 13,28 metra. Promień obrotu wynosi zaledwie 1,14 metra, a prześwit nad podłożem 0,38 metra. Genie SX -135XC może być przewożony na standardowej przyczepie.

Produkcja nowego Genie SX-135XC rozpocznie się w IV kwartale 2016, natomiast globalne dostawy zaplanowane zostały na koniec I kwartału 2017. W 2017 roku Genie planuje wprowadzenie kolejnych modeli do serii XC.

Galeria

Pozostałe aktualności

CTE ZED 25 – nowy podnośnik koszowy

CTE ZED 25 – nowy podnośnik koszowy

CTE wprowadza na rynek nowy przegubowy podest ruchomy montowanych na ciężarówkach o masie 3,5 tony - CTE ZED 25. CTE ZED 25 to nowy podest...

Żródło: CTE