×
Aktualności

Podnośniki Genie z serii XC – nowa generacja podestów samojezdnych o dużym udźwigu

Nowa generacja samojezdnych podnośników koszowych o dużym udźwigu z serii XC (Xtra Capacity) to wszechstronne urządzenia cechujące się dużą elastycznością na placu budowy, dzięki większemu udźwigowi oraz precyzyjnemu pozycjonowaniu. Premierowy podnośnik przegubowy Genie® Z 45/25 XC, został pokazany podczas kwietniowych targów BAUMA w Niemczech. W ostatnim miesiącu seria wzbogacona została o nowy model Genie® SX-135XC.

 

XC oznacza wyjątkowy udźwig

W całej branży jest wiele urządzeń o różnych specyfikacjach, o dużym i podwójnym udźwigu, mówi Adam Hailey, Dyrektor Zarządzania Produktem w Terex AWP. Stwarza to często trudności operatorom, zwłaszcza podczas prac wymagających podnoszenia ciężarów w określonym obszarze roboczym. Odpowiadając na potrzeby klientów na całym świecie, którzy potrzebują większego udźwigu w ściśle zdefiniowanym obszarze roboczym, nowa generacja podnośników Genie XC będzie oferowała podwójny udźwig we wszystkich swoich modelach.

Nowe podnośniki serii XC wyposażone są standardowo w kosz o długości 2,44 metra z trzema punktami wejścia z bramkami wahadłowymi, który oferuje udźwig 454 kilogramów w obszarze maksymalnego udźwigu oraz 300 kilogramów w obszarze maksymalnego wysięgu i może pomieścić 3 osoby wraz z narzędziami i materiałami. Obsługę dodatkowego ładunku w koszu umożliwia unowocześnione ramię wysięgnika, bardziej wydajne, o większym zakresie ruchu i lepszej kontroli obszaru roboczego, a także solidny wysięgnik pomocniczy, mogący bez problemu manipulować koszem o udźwigu 454 kilogramy. 

Podesty Genie z serii XC zmniejszają liczbę cykli podnoszenia, mówi Hailey, jak również ilość sprzętu, którą operatorzy będą potrzebowali, aby unieść materiały i narzędzia potrzebne do pracy na wysokości. Wykonanie większej ilości prac w jednostce czasu zwiększa wydajność pracy.

Dzięki nowej technologii i konstrukcji podestów, Genie XC oferują większy niż kiedykolwiek wcześniej udźwig, a niektóre modele będą w stanie pracować na wyższych zboczach, umożliwiając urządzeniu wyjątkową zdolność do wykonywania cięższych prac w szerokim spektrum zastosowań, dodaje Hailey.

Dzięki funkcji kalibracji pozycji zerowej podnośniki genie XC oferują krótszy czas przygotowania do pracy oraz lepszą ogólną wydajność. Wyposażone są w nie wymagający serwisowania czujnik obciążenia ładunkiem, który nieustannie sprawdza obciążenie na platformie i dostosowuje obszar roboczy do wykresu obciążenia. Moduł wyłącza automatycznie funkcję wychylania jeżeli obciążenie przekracza dopuszczalny limit. Czujnik pochylenia umożliwia ponadto użytkownikom różne zakresy ruchu w oparciu o znamionowy kąt nachylenia. W niektórych urządzeniach można pracować nawet pod ekstremalnym kątem, maksymalizując możliwości dostępu do nawet trudno dostępnych obszarów.

Zmodyfikowany system sterowania w oparciu o technologię CAN w większość nowych modeli Genie XC oferuje znane funkcje systemu sterowania SmartLink™. Sterowanie jest spójne i intuicyjne, dzięki czemu praca z podestem jest łatwa i prosta. Serwisanci docenią diagnostykę pokładową dostępną na nowym wyświetlaczu LCD w dolnym panelu sterowania, mówi Hailey, pozwalającą na konfigurację, kalibrację i rozwiązywanie problemów bezpośrednio na urządzeniu - nie potrzeba laptopa lub jakichkolwiek dodatkowych akcesoriów.

Nowe podnośniki serii XC mają identyczną konstrukcję, części oraz akcesoria, jak pozostałe podnośniki Genie, co gwarantuje łatwość serwisowania, w tym łatwy dostęp do najważniejszych punktów serwisowych.

Nowa rodzina podestów z serii XC jest zgodna z wytycznymi ograniczania przeciążeń zawartymi w normie europejskiej EN280.

 

Genie® SX-135XC

Pierwszym modelem w nowej serii XC jest samojezdny podest teleskopowy Genie® SX-135XC. Cechuje go maksymalna wysokość robocza wynosząca 43,15 metra oraz imponujący wysięg wynoszący 27,43 metra. W porównaniu z innymi urządzeniami tej klasy wysięg nowego Genie® SX-135XC został zwiększony o 3 metry, zaś udźwig o 32 procent w całym obszarze roboczym. 

Podest może osiągnąć pełną wysokość (41,15 metra) w czasie dwóch i pół minuty, a napęd pozwala na precyzyjne pozycjonowanie.

Genie XC może być wyposażony w silnik wysokoprężny Deutz® lub Perkins 55 kW (74 KM), zgodny z normą emisji spalin Tier 4 / Stage IIIB, posiada napęd na cztery koła i cztery koła skrętne.

Podnośnik Genie SX-135XC wyposażony został ponadto w hydrauliczny teleskopowy wysięgnik pomocniczy o długości od 5,48 do 9,14 metra, który umożliwia pokonywanie przeszkód przemieszczając się ponad, obok lub pod nimi (nawet 6 metrów poniżej poziomu zero). Wysięgnik pomocniczy zapewnia obrót o 125 stopni - 55 stopni w dół oraz 70 stopni w górę. Zwiększony został również obszar roboczy. W trybie transportowym wysięgnik pomocniczy składany jest pod wysięgnikiem głównym.

Genie SX-135XC wyposażony w małe, kompaktowe podwozie XChassis™ z wysuwanymi osiami. W pozycji bardziej kompaktowej, kiedy osie są zsunięte, podwozie ma rozmiar 2,49 x 4,11 metra, z wysuniętymi osiami - 3,94 x 4,11 metra. Rozwiązanie to zapewnienie zarówno stabilność w miejscu pracy, jak i wąski profil w trybie transportowym. Podwozie XChassis w wersji mini ma szerokość dwóch trzecich śladu wersji pełnowymiarowej, co przekłada się na doskonałą zwrotność w ciasnych lub ograniczonych miejscach pracy.

Urządzenie waży 21,546 kilogramów, a całkowita długość transportowa wynosi 13,28 metra. Promień obrotu wynosi zaledwie 1,14 metra, a prześwit nad podłożem 0,38 metra. Genie SX -135XC może być przewożony na standardowej przyczepie.

Produkcja nowego Genie SX-135XC rozpocznie się w IV kwartale 2016, natomiast globalne dostawy zaplanowane zostały na koniec I kwartału 2017. W 2017 roku Genie planuje wprowadzenie kolejnych modeli do serii XC.

Galeria

Pozostałe aktualności

BUDMA 2018 już wkrótce

BUDMA 2018 już wkrótce

27 września minął pierwszy termin zgłoszeń na Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2018. Jak informują organizatorzy wydarzenia,...

Żródło: Międzynarodowe Targi Poznańskie