Produkty

Elektryczny żuraw pierścieniowy Little Celeste wymienia stuletnie mosty we Francji

dzwignice.info
16.08.2023
0
Sarens wymienia sekcje mostów kolejowych we Francji

Sarens realizuje obecnie projekt o kultowym znaczeniu dla modernizacji krajowej sieci kolejowej we Francji. W pierwszej kolejności rozebrane zostaną liczące ponad dwa stulecia mosty kolejowe o masie 468 ton każdy – Pont de Chartres dla linii RER B i Pont de Gallardon dla linii RER C. Następnie zamontowane zostaną dwa nowe odcinki mostu.

Dwa nowe mosty umożliwią przejazd szybszych i wydajniejszych pociągów na dwóch paryskich liniach, z których korzysta łącznie ponad 1,5 miliona osób dziennie w obszarze metropolitalnym Paryża. Poprawi się również komfort okolicznych mieszkańców, zmniejszy się hałas komunikacyjny i wibracje.

Największym wyzwaniem dla realizacji projektu był niewielki obszar dostępny między ruchliwą drogą a torami oraz niski nacisk na podłoże. Mógł im sprostać SGC-90, w pełni elektryczny i cichy żuraw pierścieniowy, który wybrano do realizacji tego projektu.

SGC-90, znany również jako Little Celeste, dotarł do portu w Rouen z Indonezji, a następnie został przetransportowany drogą lądową w 220 ciężarówkach do Massy we Francji. Żurawie AC100, LR1200 i CC2800 z wysięgnikiem głównym w konfiguracji 100 metrów zakończyły montaż SGC-90 w ciągu ośmiu tygodni.

Montaż żurawia na ograniczonej dostępnej powierzchni był bardzo trudny. Grunt został przygotowany za pomocą mat do regulacji nacisku na podłoże. Aby zachować bezpieczeństwo podczas realizacji projektu, do połączenia starych i nowych mostów z hakiem żurawia użyto ciężkiego sprzętu o łącznej masie 260 ton, powiedział Dirk Vinck, starszy kierownik projektu Sarens.

Pierwsza faza projektu, obejmująca demontaż dwóch starych mostów została zakończona w lipcu 2023 r. SGC-90 podniósł dwie sekcje mostu i postawił je na SPMT. Następnie SPMT przetransportowały stare odcinki mostu na miejsce, gdzie ostatecznie zostały zabrane do złomowania.

W drugiej fazie, począwszy od sierpnia br., dwie nowe sekcje mostu zostaną podniesione na swoje miejsce. Nowe mosty ważą 1375 ton (most Chartres) i 949 ton (most Gallardon) i są wstępnie zmontowane po drugiej stronie drogi. Te odcinki mostu zostaną przetransportowane bliżej SGC-90 przez SPMT.

 

O Małej Celeste

Sarens SGC-90 to przedstawiciel rodziny SGC – potężnych żurawi firmy Sarens (SCG to skrót od ang. Sarnes Giant Cranes). Nazywany został Małą Celeste na cześć córki Matthiasa Sarensa, kierownika projektu tej maszyny.

Gigantyczny żuraw cechują imponujące wymiary. Kompaktowa średnica pierścienia wykosi 35 metrów, z kolei udźwig - 1650 ton. Maksymalna przeciwwaga to 2.700 ton, a maksymalny moment obciążenia to 99.000 ton. Można go konfigurować na różne sposoby, z wysięgnikiem głównym o długości 100, 120 i 130 metrów oraz małym wysięgnikiem o masie 200 ton. Ciężki i lekki wysięgnik Sarens może być również używany do sięgania dalej lub osiągania większej wysokości haka.

 

Żuraw SGC-90 jest przyjazny dla środowiska

Choć potężny żuraw Mała Celeste jest mocny, cichy i trwały. Podczas gdy wszystkie inne SGC firmy Sarens to żurawie hydrauliczne, SGC-90 można podłączyć do sieci elektrycznej. Może być w pełni zasilany bez tradycyjnego źródła paliwa. Może nawet wytwarzać własną energię, odzyskując i ponownie wykorzystując energię elektryczną, którą generuje za każdym razem, gdy opuszcza ładunek. Po podłączeniu do sieci krajowej odzyskuje całą wyprodukowaną energię i zwraca ją z powrotem, zmniejszając zużycie energii nawet o 40%.

Ponieważ działa na prąd, praca SGC-90 jest bardzo cicha. Jest energooszczędny i przyjazny dla środowiska, nie emituje spalin i nie stwarza zagrożenia zanieczyszczeniem olejem. Wreszcie, żuraw jest łatwy w konserwacji i niezawodny, bez pomp hydraulicznych, filtrów ani silników.

Żuraw jest idealny do projektów w sektorach jądrowym, logistycznym, budowlanym i morskiej energii wiatrowej.


Mała Celeste

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także