Największe projekty
Produkty

Żuraw wieżowy MCT 1105 – Manitowoc pobija własny rekord

redakcja dzwignice.info
24.08.2023
0
Żuraw wieżowy Manitowo Potain MCT 1105

Potain MCT 1105 to największy w historii żuraw wieżowy wyprodukowany w chińskiej fabryce Manitowoc w Zhangjiagang. W zakresie udźwigu na końcu wysięgnika pobija rekord wprowadzonego kilka miesięcy wcześniej na rynek giganta MCT 1005 M50. To nowy standard, który wyznacza Manitowoc, jeśli chodzi o możliwości żurawi z poziomym wysięgnikiem.

MCT 1105 ma te same imponujące możliwości, co jego poprzednik MCT 1005, ale zapewnia znaczny wzrost wydajności na całej długości wysięgnika. Ma maksymalną wysokość wolnostojącą pod hakiem wynoszącą 69,7 metra, maksymalny udźwig 50 ton i maksymalny promień roboczy 80 metrów. Zapewnia jednak znaczny wzrost udźwigu na końcu wysięgnika-uniesie do 11 ton na końcu swojego 80-metrowego wysięgnika w porównaniu do 8 ton podnoszonych przez MCT 1005. Podniesie również swój maksymalny udźwig 50 ton na większy promień niż poprzedni model, tj. na 21,8 metra, czyli o pełne 5 metrów.

Żuraw oferuje trzy opcje wysięgnika przeciwwagi: 15, 20 i 25 metrów. Z ponad 1070 metrów liny na bębnie, MCT 1105 ma dokładnie takie same mechanizmy jak MCT 1005, zapewniając precyzyjne i kontrolowane przenoszenie ładunku. Prędkość podnoszenia w pionie może sięgać 88 m/min, natomiast wózek 25 DVFC 25 może transportować w poziomie 50 ton z prędkością do 33 m/min.

 

 

Jak przebiega montaż gigantycznego żurawia?

Ponieważ jednak MCT 1005 jest znacznie większy od zwykłego żurawia Potain MCT, należy wziąć pod uwagę zwiększoną masę niektórych komponentów. Wśród nich wymienić należy wysięgnik i wysięgnik przeciwwagi, mechanizm obrotu, oraz liny do wciągnika i wózka.

Przy zastosowaniu mniejszego żurawia wieżowego moglibyśmy ręcznie obsługiwać koła pasowe, wsporniki liny, wsporniki i platformy, podczas gdy na żurawiu tej wielkości potrzebujemy pomocy żurawia samojezdnego – a to wymaga trochę dodatkowego planowania i przygotowań, mówi Chen Tao, technik serwisu Manitowoc.

Przygotowanie do montażu żurawia MCT 1105

Pierwsze próby montażu i demontażu żurawia przeprowadzono na poligonie testowym w fabryce w Zhangjiagang, wraz z dwoma żurawiami MCT 1005, aby zdobyć dodatkowe doświadczenie. Każdy członek zespołu musiał zyskać 100% pewności odnośnie do planu i procesu montażu, aby przebiegał on bezproblemowo. Górna część żurawia wymaga 12 kontenerów transportowych. Ilość kontenerów potrzebnych na maszt uzależniona jest od konfiguracji klienta. Na miejscu pracy żuraw montowany jest z użyciem żurawia samojezdnego.

 

Ile czasu zajmuje montaż MCT 1105?

Jak na żuraw tej wielkości montaż MCT 1105 jest zaskakująco szybki, ale rzeczywisty czas będzie zależał od lokalizacji klienta. Rozładunek i montaż małych części na ziemi zajmuje półtora dnia. Od jednego do półtora dnia na podniesienie całych trzech standardowych sekcji wraz z ramą i górną połową dźwigu. Kolejny dzień na montaż lin stalowych i półtora dnia na podniesienie dźwigu na wysokość wolnostojącą. Następnie, aby upewnić się, że wszystkie mechanizmy i funkcje są gotowe do rozpoczęcia podnoszenia, należy dostosować wszystkie limity zabezpieczeń, w tym ogranicznik udźwigu, ogranicznik momentu, limit podnoszenia, limit zmiennej amplitudy, limit obrotu i rejestrator danych.

Nasza praca nie kończy się w momencie zakończenia montażu. Rozumiemy, że klienci polegają na naszych dźwigach przy wykonywaniu swoich zadań, dlatego zobowiązujemy się do zapewniania ciągłego wsparcia przez cały okres eksploatacji sprzętu. Będę więc nadal pomagać w przetwarzaniu na miejscu lub zdalnym wsparciu technicznym – niezależnie od potrzeb klienta, dodaje Chen Tao.


Żuraw wieżowy MCT 1105

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także