Największe projekty

Potężny żuraw wieżowy WOLFF w ogrodzie botanicznym

redakcja dzwognice.info
05.10.2023
0
Żuraw wieżowy WOLFF 8060.25 Cross ma udźwig 7 ton i wysięgnik o długości 80 metrów

Najpotężniejszy żuraw wieżowy w Austrii stoi obecnie w samym sercu Wiednia – niedaleko Belwederu. WOLFF 8060.25 Cross przeprowadza rekonstrukcję budynku Europejskiego Urzędu Patentowego przy Rennweg na zlecenie firmy budowlanej PORR. Operacja, zaplanowana przez firmę ATP architekten ingenieure, zostanie przeprowadzona zgodnie z najnowszymi normami środowiskowymi, a montaż i obsługa czerwonego żurawia odegra znaczącą rolę w ochronie otaczającej flory i fauny.

Jedyną możliwą lokalizacją dźwigu w gęsto zaludnionej i ruchliwej dzielnicy Wiednia Landstraße był ogród botaniczny Uniwersytetu Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu, pomiędzy starymi drzewami. Architekci i zespół budowlany we współpracy z wiedeńskim zespołem Wolffkran i znaleźli przyjazną dla środowiska koncepcję montażu i odpowiednią lokalizację. Na drodze żurawia WOLFF stanęło tylko małe drzewo i żywopłot, ale udało się je przesadzić w inne miejsce.

Żuraw WOLFF ustawiony w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu

Precyzyjnie zaplanowany i skomplikowany montaż żurawia wieżowego

Żuraw samojezdny nie ma możliwości wjazdu na teren ogrodu botanicznego, więc montaż  żurawia WOLFF 8060.25 Cross odbył się z odległości ok. 50 metrów od otaczającej Prätoriusgasse przy użyciu żurawia samojezdnego o udźwigu 450 ton.

Na miejscu montażu nie ma miejsca do przechowywania elementów dźwigu. Skomplikowana operacja wymagała wiedzy doświadczonego zespołu montażowego oraz ścisłej koordynacji i planowania z firmą transportową.

Montaż żurawia wymagał zamknięcia Prätoriusgasse – jednej z głównych dróg na terenie budowy –dlatego prace trzeba było wykonać w wąskich ramach czasowych podczas szkolnych wakacji w styczniu, kiedy ruch jest niewielki. Pomimo złej pogody żuraw postawiono w zaledwie cztery dni. Demontaż odbędzie się w ten sam sposób podczas ferii w styczniu przyszłego roku.

 

Duży udźwig żurawia umożliwia transport bez użycia pojazdów budowlanych

Aby pokonać odległość między lokalizacją a budynkiem urzędu patentowego, ustawiono WOLFF 8060.25 Cross o maksymalnej długości wysięgnika wynoszącej 80 metrów. Pomimo długiego wysięgnika nadal podnosi 7 ton. Jest to obecnie najpotężniejszy żuraw budowlany w Austrii.

Wysięgnik o długości 80 metrów pomaga pokonać odległość między lokalizacją żurawia a budynkiem urzędu patentowego.

Żuraw WOLFF 8060.25 jest w stanie w pełni wykorzystać swój udźwig do rekonstrukcji Europejskiego Urzędu Patentowego. Celem budowy jest jak najmniejsze wykorzystanie drogi dojazdowej przez ogród botaniczny ze względu na ochronę środowiska. Żuraw transportuje zarówno wywrotki z gruzem, jak i wszelkie materiały budowlane, sprzęt budowlany oraz ciężkie prefabrykaty – np. całe klatki schodowe – tam i z powrotem pomiędzy Prätoriusgasse a placem budowy.

50-letni budynek Europejskiego Urzędu Patentowego zostanie całkowicie przebudowany w sposób pozytywny dla klimatu, dzięki rekuperacji, systemowi fotowoltaicznemu na dachu i zastosowaniu wielu zrównoważonych elementów drewnianych. W efekcie ma wyprodukować więcej energii, niż zużyje w chwili oddania do użytku pod koniec 2024 roku.

 

Europejski Urząd Patentowy w nowej odsłonie

50-letni budynek po gruntownej renowacji i modernizacji, będzie mógł poszczycić się zrównoważonymi rozwiązaniami klimatycznymi. Dzięki zaawansowanym systemom odzyskiwania ciepła, instalacji fotowoltaicznej na dachu oraz wykorzystaniu licznych elementów drewnianych, budynek, w chwili oddania do użytku pod koniec 2024 roku, będzie produkował więcej energii, niż zużyje.


Żuraw wieżowy
żuraw wieżowy WOLFF

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także