Największe projekty

Żurawie wieżowe Potain budują kolejkę linową w Alpach

dzwignice.info
19.10.2023
0
Żurawie wieżowe Potain podczas budowy kolejki linowej w Alpach

Żurawie wieżowe Potain biorą udział w projekcie odnowienia linii 3S kolejki linowej Jandri Express w ośrodku narciarskim Les Deux Alpes. Powstają dwie stacje kolejki linowej na wysokości 2600 metrów oraz 1600 metrów, a także garaż dla gondoli.

Do budowy najwyższych stacji kolejki linowej służą dwa żurawie MDT 389 L16 na kątownikach mocujących z wysięgnikami o długości 60 metrów. Pracują one z wysokościami haków 51 i 46 metrów. ​​Do obsługi gondoli i innych elementów wyciągu potrzebne są żurawie o udźwigu do 16 ton. W innych miejscach żurawie przenoszą łyżki do betonu o masie 5,5 ton na wysokość 60 metrów. Obydwa żurawie MDT 389 są wspierana przez żuraw wieżowy MDT 249 i żuraw samowznoszący Igo T 130.

Na stacji kolejki linowej na wysokości 1600 metrów zainstalowano żuraw MDT 349 z poziomym wysięgnikiem o długości 60 metrów i wysokością pod hakiem 42 metry. Na budowie pracuje również żuraw górnoobrotowy MDT 249 na kątownikach mocujących z wysięgnikiem o długości 55 metrów oraz żuraw samowznoszący HD 25. Następnie przy wjeździe do ośrodka Les Deux Alpes znajduje się dźwig samomontujący GTMR 386, który rozładowuje i ponownie ładuje ciężarówki w celu dostarczenia materiałów budowlanych na potrzeby projektu.

Kolejny żuraw MDT 389 skonfigurowany z hakiem o wysokości 25 metrów i wysięgnikiem o długości 50 metrów buduje w ramach projektu czwartą stację na wysokości 3200 metrów.

Żurawie wieżowe Potain podczas budowy kolejki linowej w Alpach

Dealer Potain, Uperio, dostarczył również MDT 98 do montażu pylonu przebudowanej kolejki linowej. Nowa trasa kolejki linowej będzie miała zaledwie siedem słupów w porównaniu z 17 na starej trasie. Do zainstalowania pierwszego z nowych słupów, które stoją na stromym zboczu, do którego nie można dojechać samochodem, potrzebny jest dźwig wieżowy. W rzeczywistości miejsce to jest tak niedostępne, że żuraw musiał zostać wzniesiony helikopterem.

Złożone projekty, takie jak 3S Jandri Express, powiodą się dzięki technicznej znajomości żurawi Potain i doskonałemu zrozumieniu potrzeb klientów – od przygotowania placu budowy po montaż i bieżącą konserwację.


Żurawie wieżowe
Potain

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także