Największe projekty
Usługi

Załadunek monopali dla farmy wiatrowej na Bałtyku

redakcja dzwignice.info
02.07.2020
0
Żuraw portalowy Liebherr TCC 78000 ładuje monopale dla elektrowni wiatrowej

W porcie w Rostocku zostały załadowane pierwsze monopale dla będącej obecnie w budowie morskiej farmy wiatrowej „Kriegers Flak”. Farma wiatrowa położona na południe od wybrzeża Danii będzie zaopatrywała w przyszłości ok. 600 000 gospodarstw domowych i tym samym stanie się największą morską farmą wiatrową w Danii. Załadunek fundamentów monopalowych obsługuje wytrzymały żuraw portalowy Liebherr TCC 78000, uruchomiony w 2019 roku. Producentem monopali jest specjalista morskiej energetyki wiatrowej EEW Pipe Constructions GmbH, z siedzibą w Rostocku.

Na początku maja w porcie morskim w Rostocku, po długim okresie przygotowań, załadowano z nabrzeża na wodę pierwszy z 72 fundamentów monopalowych przy użyciu żurawia TCC 78000 i jego doświadczonego zespołu operacyjnego. Aby załadować stosy monopali, które są wydrążone i otwarte na obu końcach, bezpośrednio na wodę, muszą zostać one uprzednio szczelnie zamknięte za pomocą specjalnie skonstruowanych zaślepek, tak zwanych zatyczek wodoodpornych. Tak uszczelnione monopale, o długości wynoszącej ponad 65 metrów i wadze do 800 ton, można układać w pływające stosy. Instalacja zatyczek odbywa się na powierzchnia prawie 9000 m2 na terenie firmy Liebherr. Ciężki żuraw portalowy TCC 78000, uruchomiony przez Liebherra w 2019 r., służy do bezpośredniego załadunku monopali z krawędzi nabrzeża do wody.

 

Współpraca między Liebherr, EEW SPC i Vattenfall

Żuraw TCC 78000 oferuje maksymalny udźwig 1600 ton i jest używany w zakładzie Liebherr do obsługi wewnętrznych procesów logistycznych podczas produkcji, montażu i wysyłki żurawi morskich.

Dzięki TCC 78000 Liebherr oferuje również zewnętrznym firmom możliwość realizacji operacji związanych z ciężkim załadunkiem w zagranicznym porcie w Rostocku. Dostępny Liebherr w porcie, oprócz innowacyjnej technologii podnoszenia, oferuje jeszcze jedną decydującą przewagę. Bezpośrednia lokalizacja nad Morzem Bałtyckim i dobre połączenia z lądem do sieci kolei niemieckiej oraz autostrady A19 i A20 to idealne warunki logistyczne do obsługi dużych ładunków. Z tego powodu firmy EEW Special Pipe Constructions GmbH i Vattenfall są pierwszymi partnerami zewnętrznymi, którzy korzystają z tej usługi.

Cieszymy się, że możemy przyjąć pierwsze zewnętrzne zlecenie załadunku przy użyciu żurawia TCC 78000 od renomowanej firmy EEW Special Pipe Constructions GmbH bezpośrednio sąsiadującej z portem morskim w Rostocku. Dzięki konstruktywnej współpracy, faza dokładnego przygotowania przesyłki monopali, przebiega zgodnie z planem. Jesteśmy dumni z faktu, że przyczyniamy się również do powstania największej duńskiej morskiej farmy wiatrowej, komentuje Gregor Levold, dyrektor generalny ds. wysyłek i ciężkich operacji podnoszenia w zakładzie Liebherr w Rostocku.

Od 2008 r. EEW Special Pipe Constructions GmbH jest pionierem w produkcji monopali, które są wykorzystywane jako fundamenty morskich turbin wiatrowych. Oprócz załadunku Liebherr zapewnia dodatkową przestrzeń magazynową o powierzchni prawie 9000 m2. Jednocześnie można składować do czterech warstw monopali w górę i przygotować je do załadunku. Cały projekt ma trwać do końca lata 2020 r. i oznacza początek udziału firmy Liebherr w różnego rodzaju zewnętrznych projektach związanych z operacjami ciężkiego podnoszenia.

 

Największa morska farma wiatrowa w Danii

Po zwodowaniu do wody holownik głębinowy transportuje fundamenty monopalowe w kierunku farmy wiatrowej „Kriegers Flak”, która znajduje się około 15 kilometrów od duńskiego wybrzeża. „Kriegers Flak” to największy jak dotąd projekt morski Vattenfall w Danii. Oczekiwane wytwarzanie energii ma pokryć roczne zużycie energii elektrycznej około 600 000 duńskich gospodarstw domowych.


farma wiatrowa
żuraw morski
żuraw portowy
żuraw portalowy Liebherr TCC 78000
port Rostock
monopale dla elektrowni wiatrowej

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także