Największe projekty

Żuraw Grove RT540E pracuje na australijskiej stacji Antarktycznej

editor
19.03.2020
0
Żuraw Grove RT540E na Austalijskiej Stacji na Antarktydzie

Rząd australijski zatrudnił żuraw terenowy Grove RT540E do pracy na stacji Davis, jednej z czterech stacji badawczych w Australijskim Programie Antarktycznym. RT540E jest jednym z pięciu innych żurawi terenowych Grove służących w programie do załadunku i rozładunku podczas uzupełnienia zapasów na stacjach, a także do budowy i utrzymania infrastruktury stacji.

W odległym miejscu na Antarktydzie żuraw Grove RT540E pracuje w ekstremalnie trudnych warunkach klimatycznych. Stacja Davis, położona 2250 mil morskich na południowy zachód od Perth, jest najbardziej wysuniętą na południe stacją w Australijskim Programie Antarktycznym. Temperatury na stacji mogą spaść nawet do -60° C.

RT540E jest bardzo wytrzymałym żurawiem i wyposażyliśmy go w opcjonalny pakiet arktycznych warunków pogodowych, aby umożliwić mu pracę w temperaturach do maksymalnie -40° C. Na stacji operatorzy używają żurawia w temperaturach nie niższych niż -20° C, powiedział Federico Lovera, regionalny menedżer produktu Manitowoc w trudnym terenie.

Opcjonalny arktyczny pakiet pogodowy obejmuje oleje syntetyczne o niskiej lepkości i podgrzewacze 240 V w silniku, akumulatory i zbiorniki hydrauliczne, aby zapewnić płynną pracę w mroźnym klimacie.

RT540E to żuraw o udźwigu 35 ton, wyposażony w czterosekcyjny wysięgnik główny o długości 31 m, a także opcjonalny wysuwany teleskopowo wysięgnik o długości od 7,9 m do 13,7 m, który zapewnia maksymalną wysokość podnoszenia 47 m. Wysięgnik ma prostokątny kształt, jest wykonany ze stali 100 k.s.i., która minimalizuje ciężar i maksymalizuje możliwości konstrukcyjne.

Żuraw Grove RT540E na Austalijskiej Stacji na Antarktydzie

Badania klimatyczne

Australijski program antarktyczny bada rolę Antarktydy i Oceanu Południowego w globalnym systemie klimatycznym.

Stacja Davis wspiera Australijski Program Antarktyczny poprzez szereg badań naukowych dotyczących klimatu, pogody, ekosystemów, lodu i zwierząt. Naukowcy ze stacji Davis mają wiele okazji do studiowania ekologii i środowiska Antarktyki, zwłaszcza, że w pobliżu stacji żyje wiele dzikich zwierząt. W okolicy można znaleźć kilka rodzajów fok i pingwinów, w tym popularne pingwiny cesarskie, które rozmnażają się w najgorszych warunkach pogodowych na Ziemi.

Sześć żurawi Grove używanych w Australijskim Programie Antarktycznym rozmieszczonych jest na trzech stacjach badawczych w Davis, Mawson i Casey. Żurawie są zwykle używane latem, gdy warunki są lepsze.

Żurawie Grove co 10 lat wracają do Australii w celu konserwacji lub wymiany

Stacje wyposażone są również w lokalny serwis mechaniczny, który zapewnia odpowiednie rozmrożenie i konserwację żurawi. Typowe problemy serwisowe obejmują upewnienie się, że opony nie pękają od zimnego lub topniejącego śniegu, który wnika do wysięgnika i kabiny oraz zapobieganie problemom z teleskopowaniem wysięgnika lub linami wciągarki, zamarzającymi w bryle lodu.

Żurawie wracają do Australii co 10 lat w celu przeprowadzenia kompleksowej kontroli lub wymiany.


Grove
Żuraw terenowy Grove
Żuraw terenowy Manitowoc
Grove RT540E
stacja Davis
Australijski Program Arktyczny

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także