Ciekawostki
Produkty

Żuraw Liebherr Heavy Lift 150000-3000 dla statku Alfa Lift – kolejny etap produkcji

redakcja dzwignice.info
26.11.2020
0
Wizualizacja statku Alfa Lift z 10 monopalami XXL

W potężnych halach przemysłowych zakładu Liebherr w Rostocku miał miejsce ostatni etap o kluczowym znaczeniu dla projektu budowy nowego żurawia HLC 150000-3000. Polegał na mechanicznym połączeniu dolnej kolumny obrotowej z ramą maszyny, które tworzą dolną jednostkę obrotową HLC.

Seria żurawi HLC (ang. Heavy-Lift Cranes) firmy Liebherr jest specjalnie zaprojektowana do montażu fundamentów i podstacji na morzu, a także do montażu i likwidacji platform morskich. W czerwcu 2018 roku Liebherr-MCCtec Rostock GmbH i firma OHT z siedzibą w Oslo uzgodniły kontrakt na żuraw HLC 150000-3000 dla Alfa Lift, największego na świecie i najbardziej innowacyjnego, budowanego na zamówienie statku do instalacji fundamentów morskich farm wiatrowych.

Żuraw HLC 150000-3000, o maksymalnym udźwigu 3000 ton na wysięgu 30 metrów i 1000 ton przy wysięgu 76 metrów, jest gotowy do szerokiego zakresu zastosowań i stanowi kluczowy element wyposażenia statku Alfa Lift firmy OHT. Nowy statek instalacyjny norweskiego wykonawcy, Ulstein Design, jest obecnie budowany w Chinach, a dostawa zaplanowana jest na przyszły roku.

Etap produkcji żurawia HLC 150000-3000, polegający na połaczeniu ramy maszyny z dolną kolumną obrotową, stanowi kamień milowy procesu powstawania żurawia tej wielkości i jest podstawą dalszych procesów. Rama maszyny jest sercem żurawia Liebherr o dużym udźwigu, gdyż zawiera silniki elektryczne, pompy hydrauliczne i główne tablice rozdzielcze.

Połączenie ramy maszyny ważącej około 180 ton z dolną kolumną obrotową o wadze około 500 ton

Ścisłe partnerstwo to klucz do sukcesu

HLC 150000-3000 został zrealizowany w ścisłej współpracy między OHT i Liebherr. Daniel Poll, Dyrektor ds. Sprzedaży Żurawi Okrętowych i Offshore w Liebherr Rostock, podkreśla wagę współpracy: Zarówno Liebherr, jak i OHT mają duże zaufanie do tej bliskiej współpracy, która jest podstawą wielofunkcyjności HLC 150000-3000. Jest to zaleta, która może być ważna na konkurencyjnym rynku międzynarodowym.

Torgeir E. Ramstad, dyrektor generalny OHT, podkreśla znaczenie holistycznego podejścia: Otwarta i oparta na kooperacji współpraca z firmą Liebherr stała się istotnym elementem procesu rozwoju Alfa Lift i jej wyposażenia pokładowego. Kluczowe znaczenie ma upewnienie się, że kryteria operacyjne i ograniczenia żurawia są traktowane całościowo, biorąc pod uwagę charakterystykę ruchu statku i możliwości innego wyposażenia pokładowego misji. Współpraca z kluczowymi dostawcami, którzy rozumieją te wymagania, ma ogromny wpływ na zapewnienie ostatecznego sukcesu.

Promień jednostki obrotowej HLC 150000-3000 wynosi zaledwie 14 metrów

Proces produkcyjny znajduje się obecnie w końcowej fazie w zakładzie Liebherr w Rostocku. Połączenie ramy maszynowej i dolnej kolumny obrotowej jest ostatnim ważnym etapem wielu ostatnich miesięcy, po których nastąpi połączenie elektryczne i hydrauliczne obu komponentów, a także dalsze prace wykończeniowe na żurawiu. Gdy działania te zostaną zakończone, nastąpi kolejny kamień milowy: połączenie między górną a dolną jednostką obrotową, będący kolejną atrakcją procesu produkcji żurawia.


Liebherr
żurawie morskie
Liebherr HLC
Heavy-Lift Crane
Alfa Lift
statek Alfa Lift

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także