Największe projekty

Żuraw Liebherr LTM 1300-6.3 wymienia przekładnię turbiny wiatrowej o wysokości 65 metrów

redakcja@dzwignice.info
05.12.2023
0
Na farmie wiatrowej Steinriegel, LTM 1300-6.3 pracuje na wysokości 1600 metrów.

W październiku żuraw samojezdny Liebherr LTM 1300-6.3 został wysłany na misję do farmy wiatrowej we wschodniej części Austrii. Na grzbiecie górskim na wysokości prawie 1600 metrów konieczna była wymiana uszkodzonej przekładni w turbinie wiatrowej. Pomimo podmuchów wiatru dochodzących do trzynastu metrów na sekundę żuraw był w stanie wymienić dwunastotonowy element w gondoli na wysokości około 65 metrów.

Żuraw samojezdny z wysięgnikiem o długości 90 metrów jest wyposażony w zaawansowane "wykresy obciążenia wiatrem", uwzględniające wyższe dopuszczalne prędkości wiatru. W przypadku przekroczenia ustalonej prędkości wiatru na wysięgniku operator może bezpiecznie przełączyć się na tabelę udźwigu z wyższą maksymalną prędkością wiatru i kontynuować pracę.

Lokalizacje, gdzie występują silne wiatry, są idealne do pracy turbin wiatrowych. Jednak silny wiatr jest naturalnym wrogiem każdego dobrze zaplanowanego harmonogramu budowy tych systemów. Dotyczy to również napraw starszych turbin wiatrowych, podczas których konieczna jest wymiana poszczególnych elementów, takich jak łopaty wirnik czy przekładnia. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych żuraw samojezdny Liebherr LTM 1300-6.3 przeprowadził taką wymianę przekładni na grzbiecie górskim w Styrii, po awarii przekładni 18-letniej turbiny na farmie wiatrowej Steinriegel.

W miarę upływu dnia podmuchy stawały się coraz silniejsze, więc od razu przerzuciłem się na inny wykres wiatru, relacjonuje Robert Fuhrmann, operator nowoczesnego 6-osiowego żuraw firmy Felbermayr. Skonfigurowałem wykres obciążenia, który pozwala mi pracować przy prędkości wiatru do 13,4 metra na sekundę.

Kamera umieszczona na kole pasowym żurawia pokazuje, co dzieje się w otwartej gondoli. Ta funkcja zwiększa bezpieczeństwo podczas pracy przy turbinach.

Z reguły dopuszczalne udźwigi obliczane są dla prędkości do dziewięciu metrów na sekundę. Firma Liebherr znacznie rozszerzyła ten zakres, wprowadzając dostosowane wykresy obciążenia prędkością wiatru. Podczas wyłącznie teleskopowej pracy nowoczesnych żurawi LTM możliwe jest podnoszenie przy prędkości do 15,6 metra na sekundę. Zastosowanie tych wykresów przynosi ogromne korzyści w postaci mniejszej liczby przestojów i znacznie lepszego planowania na placu budowy.

 

Żuraw idealny do jazdy po stromych wzniesieniach

Żuraw LTM 1300-6.3, pracujący w Austrii, z napędem na wszystkie koła musiał pokonać sześciokilometrową żwirową drogę na plac budowy na wysokości prawie 1600 metrów. Głównymi wyzwaniami na skalistym podjeździe były ciasne serpentynowe zakręty i nachylenie przekraczające 10%. Pomagało mu wyposażenie - wspomaganie pojazdu w ruszaniu pod górę.

LTM 1300-6.3 ma wysięgnik główny o długości 90 m i jest idealnym żurawiem do pracy na ekstremalnych wysokościach

LTM 1300-6.3 idealnie nadaje się do prac przy turbinach wiatrowych o wysokości piasty około 75 metrów, ponieważ żuraw przenosi cały wysięgnik przy maksymalnej długości teleskopowej wynoszącej 90 metrów. Przy nacisku na oś wynoszącym zaledwie 12 ton żaden inny żuraw samojezdny na rynku nie jest w stanie tego zrobić. Ponieważ jednak do pracy na farmie wiatrowej żuraw samojezdny był ustawiony na podwyższonej platformie, wystarczyło wydłużenie masztu do zaledwie 74 metrów. Monterzy w gondoli mieli trudności z usunięciem uszkodzonego elementu; stara przekładnia wisiała na haku żurawia przez wiele godzin podczas demontażu. W sytuacji tej doskonale sprawdził się zaawansowany systemu sterowania ECOmode Liebherr, który minimalizuje zarówno zużycie paliwa, jak i emisję hałasu, automatycznie odłączając napęd pompy, gdy nie jest potrzebne zasilanie.

Dzięki precyzyjnej pracy zespołowej (operatora, mężczyzn w gondoli) udało się uwolnić przekładnię. Następnie uszkodzony element o wadze 13 ton został podniesiony z otwartej turbiny i bezpiecznie przetransportowany na ziemię. Zaraz potem podniesiono zamienną przekładnię  i zamontowano ją w gondoli.

 

Żuraw o wysokości podnoszenia do 120 metrów

Wysięgnik LTM 1300-6.3 nadaje się doskonale do zadań nie tylko na farmach wiatrowych, ale także przy montażu żurawi budowlanych. Jego imponująca wysokość podnoszenia do 120 metrów oraz znaczące zasięgi stają się możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych wysięgników kratowych. Nowoczesny dźwig firmy Felbermayr, od pięciu miesięcy z powodzeniem realizuje różne zadania na farmach wiatrowych. Ponadto podnosił również masywne stacje transformatorowe, a jego kolejnym zadaniem będzie montaż dźwigu budowlanego.


Liebherr LTM 1300-6.3
farmy wiatrowe

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także