Pogotowie dźwigowe. W czym Ci pomoże?
Dźwigi to charakterystyczne urządzenia, które są zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiały szybkie i bezpieczne podnoszenie osób i ładunków przy pomocy specjalnych kabin lub platform. Współczesne dźwigi to zaawansowane technologicznie maszyny, opierające się na złożonych mechanizmach oraz skomplikowanych systemach sterowania , które koordynują wszystkie funkcje.
Eksploatacja dźwigów a akty prawne
Każdy nawet najmniejszy defekt może być przyczyną tragicznego w skutkach wypadku, dlatego wszelkie kwestie związane z eksploatacją oraz konserwacją dźwigów są coraz bardziej ściśle regulowane aktami prawnymi. W Polsce w zakresie eksploatacji, właściciele dźwigów muszą stosować się do następujących krajowych aktów prawnych:
- Ustawa o Dozorze Technicznym z dnia 20.12.2000 roku – określająca zasady zakres i formy dozoru technicznego.
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29.10.2003 roku, w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji transportu bliskiego
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 roku – w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych.
W praktyce oznacza to, że wszelkie prace związane z naprawą i konserwacją tego typu urządzeń mogą realizować wyłącznie wyspecjalizowane w tej dziedzinie osoby lub firmy, które posiadają stosowne uprawnienia.
To m.in. profesjonalne pogotowia dźwigowe, w których zatrudniani serwisanci dysponują ogromna wiedzą i doświadczeniem w diagnostyce uszkodzeń oraz odpowiednim sprzętem pozwalającym szybko i skutecznie wykonywać wszelkie prace naprawcze i konserwacyjne. Pogotowia dźwigowe to bardzo ważny element serwisu każdej firmy dostarczającej i serwisującej dźwigi, dlatego w dzisiejszym artykule przybliżymy zakres prac świadczonych przez tego typu jednostki.
Zakres realizowanych usług
Pogotowia dźwigowe to wydzielone grupy serwisowe, które sprawują kompleksowy nadzór nad urządzeniami. Nie tylko usuwają bieżące usterki i wykonują okresowe przeglądy techniczne zgodnie z instrukcją producenta, ale również pełnią całodobowy nadzór wraz z obsługą zarządzania zespołami serwisowymi.
Pomimo że dźwigi to nowoczesne urządzenia o bardzo niskim stopniu awaryjności, to jednak zdarzają się sytuacje, w których następuje zablokowanie całego systemu. W windzie mogą być uwięzieni ludzie, dlatego szybka i profesjonalna pomoc jest niezwykle ważna.
W takiej sytuacji nie można panikować tylko należy zadzwonić pod konkretny numer telefonu, który z reguły jest podany w każdej windzie i skieruje nas do jednostki serwisującej. Pogotowie dźwigowe jest wydzieloną jednostką firmy, które powinno działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dlatego niezależnie od dnia i godziny możecie liczyć na profesjonalną pomoc.
Pracownicy pogotowia powinni w przeciągu godziny zjawić się na miejscu zdarzenia.
Jak znaleźć pogotowie dźwigowe?
A jeżeli w windzie nie ma żadnego numeru lub podany numer zawzięcie milczy? Gdy znajdziecie się w kryzysowej sytuacji, a jednocześnie macie dostęp do urządzenia łączącego się z internetem, możecie skorzystać z naszego serwisu informacyjnego, na którym zostały wyszczególnione wszystkie rekomendowane przez nas pogotowia dźwigowe funkcjonujące na terenie całego kraju.
Wystarczy w zakładce „firmy” wybrać pierwszą pozycję z góry wyróżnioną kolorem czerwonym – „pogotowie dźwigowe”. Następnie wyświetli się lista firm oferujących usługę pogotowia dźwigowego, z której możecie wybrać tylko te, które działają w Waszym województwie/mieście.