Technologie

Żuraw gąsienicowy PALFINGER z wysokimi stabilizatorami sprawdza się na porowatej powierzchni

redakcja dzwignice.info
05.08.2022
0
Żuraw gasienicowy PALFINGER PCC 115002

Podczas ładowania kompresorów ze starego lotniska Berlin-Tegel trudno było znaleźć teren dostępny dla ciężkiego sprzętu. Konieczne było mocne rozwiązanie z elastycznymi i wysokimi stabilizatorami. Firma budowlana C-TECH użyła żurawia gąsienicowego C-REX PCC 115.002 firmy PALFINGER, który bez trudu poradził sobie z wyzwaniem.

Legendarny port lotniczy Berlin-Tegel zamknął swoje podwoje, ustępując miejsca nowemu - Berlin-Brandenburg. Teren byłego lotniska jest obecnie przekształcany w park przemysłowo-badawczy dla technologii miejskich. Z uwagi na bardzo złożoną infrastrukturę, która rozwijała się przez dziesięciolecia, to prawdziwie herkulesowe zadanie.

 

Recykling podczas demontażu

Naszą misją było bezpieczne podniesienie 16-tonowych sprężarek ze starego systemu klimatyzacji, a następnie ich wyjęcie, wyjaśnia Mark Drescher, operator żurawia i dyrektor zarządzający C-TECH.

Jednak teren byłego lotniska Tegel jest poprzecinany niezliczonymi rurami wody i paliwa gaśniczego, a także cysternami i szybami zaopatrzeniowymi. Grunt za starymi pasami startowymi jest porowaty jak stara guma. Bezpieczne ustawienie dźwigu okazało się w takich okolicznościach zadaniem prawie niewykonalnym. Jednym z rozwiązań byłoby użycie żurawia samojezdnego, jednak wiązałoby się to z bardzo wysokimi kosztami, czego właśnie chciano uniknąć. Najlepszym rozwiązaniem okazał się żuraw gąsienicowy C-REX PCC 115.002, który pokazał w tej sytuacji swoje mocne strony.

 

Rozwiązanie problemu – żuraw PALFINGER PCC 115.002

Żuraw gąsienicowy PALFINGER łączy maksymalny wysięg i wysoki udźwig z wyjątkowo kompaktowymi wymiarami. Potężny model PCC 115.002 to największy żuraw gąsienicowy o wysięgu 33,3 metra, maksymalnej wysokości podnoszenia 35,8 metra i udźwigu do 30 000 kilogramów. Znajduje zastosowanie tam, gdzie inne rozwiązania są niepraktyczne ze względu na brak miejsca lub nierówny teren. Dzięki stabilizatorom w kształcie litery H sprawdza się w najtrudniejszym terenie. Na porowatym podłożu byłego lotniska Tegel, jego elastyczne i wysokie stabilizatory terenowe umożliwiły poruszanie się ciężarówki pod żurawiem, a PCC 115.002 umieszczał ładunek w obszarze załadunku w mgnieniu oka i z niezwykłą dokładnością.

Żuraw gąsienicowy PALFINGER C-REX PCC 115.002 na lotnisku Berlin-Tegel

Misja specjalna w ograniczonej przestrzeni

Powierzchnia zajmowana przez żuraw musi być wystarczająco mocna, aby wytrzymać ciężar podczas ładowania sprężarek, mówi Mark Drescher. Największym wyzwaniem było zmieszczenie dźwigu, pojazdu ciężarowego i transportowanych maszyn na tak małej powierzchni. Żuraw gąsienicowy PALFINGER po raz kolejny udowodnił, że idealnie sprawdza się podczas wykonywania nietypowych zadań. Sprężarki z Tegel są obecnie wykorzystywane w systemie klimatyzacji nowego lotniska Berlin-Brandenburgia. To ekonomiczne i oszczędzające zasoby rozwiązanie, umożliwił żuraw gąsienicowy.


Palfinger
Żuraw gąsienicowy

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także